top of page
רקע צבעוני

מה זה בית מאזן

בית מאזן הוא מסגרת טיפולית לאנשים הנמצאים במשבר נפשי אקוטי. הבתים מהווים סביבה טיפולית קהילתית תומכת, שבאה לעזור למתמודד\ת לעבור את תקופת השיא של המשבר ולהימנע מאשפוז.
הבתים הם כשמם- בתים. הם נמצאים בתוך שכונות מגורים, מרגישים ומתנהלים כמו בית.

הצוות בסוטריה הינו מולטי-דיסיפלינארי ורחב מאוד, שמונה יותר מ-30 אנשי צוות, המחולקים ל"צוות מקצועי" (פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, מטפלות באמנות, אחות), מספר גדול של מלווים המהווים את חוט השדרה של הקהילה כולה, סטודנטים, ובנוסף לכך מתנדבים. כל הצוות הזה מטפל בכ-10 דיירים, מה שמאפשר מעטפת הוליסטית לכל דייר, ואפשרות למגוון גדול של פרספקטיבות טיפוליות וקשרים בינאישיים רבים שנרקמים בין אנשי הצוות לבין הדיירים בבית.

לוגו סוטריה

שאלות ותשובות

 • האם יש טיפולים בבית?
  בסיס הטיפול בבית הוא התמיכה של הקהילה. עמוד השדרה הטיפולי של הצוות מורכב ממלווים, שנבחרו על בסיס מסירות, יצירתיות, ויכולת להכיל ולעבוד עם אנשים במצבי קצה נפשיים, הצוות נוכח בדירה 24 שעות ביממה. הבתים שלנו שואפים לייצר סביבה אנושית, מכילה ותומכת עם כבוד הדדי, שיח בגובה העיניים והימנעות משימות בתגיות פסיכיאטריות.. ישנן שיחות אישיות וקבוצתיות, ופגישות עם עו"סים ופסיכיאטר\ית. בנוסף יש פעילויות יומיות משתנות, כמו יוגה, מיינדפולנס, טיפול באמנות ועוד. מעטפת של צוות מקצועי המספקים פיקוח והדרכה, ופסיכיאטר זמין בכוננות מתמידה.
 • מה לגבי יציאות מהבית?
  השהות בבית מאזן היא וולנטרית ותלויה ברצונו של הדייר. איש לא נמצא אצלנו בניגוד לרצונו. עם זאת יש הסדרה של אופי היציאות כפי שהוא מתאים לכל דייר. יש דיירים שיוצאים לסופ"שים לביתם, יש כאלו שיוצאים באופן סדיר מהבית לבדם, ויש כאלו שיוצאים רק עם ליווי. אופי היציאות של כל דייר נקבע בשיחה משותפת עם הדייר ובהסכמה מלאה.
 • מהו משך השהות בבית?
  אורך השהות משתנה בין דייר לדייר בהתאם למצבו ולצרכיו, ובהתאם לאישור הגורם המממן. אורך השהות ומועד היציאה נקבעים יחד עם הדייר במהלך השהות בבית. שהות ממוצעת אורכת בין מספר שבועות למספר חודשים בודדים.
 • מה המחיר של שהייה בבית מאזן?
  מימון השהייה יכול להבצע בשתי דרכים- באופן פרטי, או עם מימון של קופת החולים. במידה ומגיעים דרך הפנייה מאחת מקופות החולים שעובדות עם סוטריה, השהות ממומנת במלואה ע" קופת החולים. במידה והשהות ממומנת באופן פרטי העלות היא 1,000 ש"ח ליום. אנחנו יודעים שזוהי הוצאה ניכרת ביותר. חשוב לנו להגיד שסכומים אלו משמשים רק לכיסוי העלויות, ולא ליצירת רווח.
 • אילו קופות חולים עובדות עם סוטריה?
  לבית הגברים בירושלים יש התקשרות עם קופות החולים לאומית, מכבי ומאוחדת. ועם משרד הביטחון. בית סוטריה השרון עובד עם קופת החולים לאומית ועם משרד הבטחון.
 • מהו סידור השינה בחדרים?
  כמעט כל החדרים הם משותפים, שתיים עד שלוש מיטות בחדר. בבית סוטריה השרון החדרים נפרדים לנשים וגברים.
 • מה לגבי כדורים פסיכיאטריים? האם יש חובה לקחת?
  אין חובה לקחת כדורים פסיכיאטרים. יש פסיכיאטר.ית בכל בית, שאפשר להתייעץ איתה\איתו במידה ורוצים לעשות שינוי או הפסקה בנטילת כדורים. כל שינוי נעשה על בסיס רצון הדייר, בדיאלוג ובהסכמה מלאה.
 • מה לגבי מזון וכשרות?
  הבישול בבית נעשה בצורה משותפת ע"י אנשי צוות יחד עם דיירים. בבית יש שלוש ארוחות ביום והמטבח פתוח לשימוש עצמאי במשך היום והלילה- כמו בכל בית. בתי סוטריה הם כשרים צמחוניים - חלביים. צריכה של מזון בשרי מתאפשרת בקניה עצמית ואכילה שלא בשטח הבית או בכלים פרטיים.
bottom of page